Przeciwwskazania & Dawkowanie

Działanie
W lecznictwie wykorzystywane są ziarna nasion babki płesznika, zawierające śluzy (m.in. kwas uronowy, arabinozę i ksylozę oraz glikozydy irydoidowe (m. in. aukubinę). Ziarna lub preparaty z ziaren stosowane są w leczeniu zaparć, działają łagodnie przeczyszczająco i osłaniająco na śluzówkę jelita, posiadają zdolność absorpcji toksyn, obecnie także jako źródło dietetycznego błonnika rozpuszczalnego (substancje śluzowe) i nierozpuszczalnego. Babka płesznik wpływa pozytywnie na wzrost liczby dobrych bakterii w jelitach - acidophilus i bifidophilus.
Przeciwwskazania
Stany skurczowe lub niedrożność jelit, bóle brzucha o nieznanej etnologii, nudności, wymioty, krwawienia z odbytu, choroby przełyku i wpustu żołądka, trudna do uregulowania cukrzyca, nadwrażliwość na nasienie babki płesznika
Interakcje z innymi lekami i inne formy interakcji
Stosowanie nasienia babki płesznik może obniżyć wchłanianie innych leków, np. glikozydów nasercowych, pochodnych kumaryn lub preparatów zawierających minerały lub witaminy. W związku z tym nasienie płesznika powinno być stosowane 1/2 - 1 h przed lub po zastosowaniu któregokolwiek z w/w leków. Konieczna może być redukcja dawki stosowanej insuliny.
Stosowanie w okresie ciąży lub laktacji: brak przeciwwskazań
Dawkowanie i sposób użycia
Od 2,5 do 7,5 łyżeczki tj. ok 10-30 gram dziennie w 1-3 dawkach. Zalać wodą, mlekiem, sokiem owocowym lub innym płynem, wymieszać i od razu wypić. Nasienie płesznika można również połknąć popijając płynem. Używać nie mniej niż 30 ml płynu na 1 gr leku. Brak ograniczeń odnośnie okresu stosowania.
Ostrzeżenia
Nie pić na noc, nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia, w cukrzycy stosować w porozumieniu z lekarzem
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania może wystąpić dyskomfort, wzdęcia lub zaparcia.
Przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w temp. pokojowej (15-25 C). Chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.
Komentarze
Prześlij komentarz